Here are the 12 semifinalists!
?? Tomer Gewirtzman, Israel
6?? Anastasiya Naplekova, USA
7?? Dmitry Shishkin, Russian Federation
9?? Krzysztof Ksiazek, Poland
10 Bolai Cao, China
11 Hans Suh, South Korea
12 Dmytro Choni, Ukraine
14 Sangyoung Kim, South Korea
15 Aristo Sham, Hong Kong
18 Lars Fredrik Nystad, Norway
19 Artem Yasynskyy, Germany
20 Daumants Liepins, Latvia
D. Scarlatti
Sonate en re majeur, K 119 Allegro
Sonate en la mineur, K 175 Allegro
J. Haydn Sonate en fa majeur, Hob.XVI:23
Chopin Ballade No. 4 en fa mineur, Op. 52 Andante con moto
Schumann Gesange der Fruhe, Op. 133
I. Im ruhigen Tempo
II. Belebt, nicht zu rasch
III. Lebhaft
IV. Bewegt
V. Im Anfange ruhiges, im Verlauf bewegtes Tempo
D. Scarlatti
Sonate en la mineur, K 175 Allegro
Sonate en sol majeur, K 427 Presto, quanto sia possibile
J. Haydn Sonate en si mineur, Hob.XVI:32
Chopin Scherzo No. 2 en si bemol mineur, Op. 31 Presto
Schumann Gesange der Fruhe, Op. 133
I. Im ruhigen Tempo
II. Belebt, nicht zu rasch
III. Lebhaft
IV. Bewegt
V. Im Anfange ruhiges, im Verlauf bewegtes Tempo
FLORIAN CAROUBI
F. CHOPIN Barcarolle op. 60
P. I. ?AJKOVSKIJ/CAROUBI Sinfonia n. 6 Pathetique (Finale)
L. JANA?EK Sonata "I. X. 1905"
F. BUSONI Elegie n. 2 All’Italia! In modo napolitano BV 249
B. BARTOK Danza rumena n. 2 op. 8a
GIORGIO TRIONE BARTOLI
F. CHOPIN Impromptu n. 2 op. 36
F. BUSONI Elegie n. 3 Meine Seele bangt und hofft zu dir
K. SZYMANOWSKI Variazioni su un tema polacco op. 10
M. RAVEL Gaspard de la nuit: Scarbo
LARRY WENG
J. BRAHMS Vier Balladen op. 10
M. RAVEL Sonatine
F. BUSONI 10 variazioni su un preludio di Chopin BV 213a
ブゾーニ、ウェブにもう結果出てた・・・・
THE CANDIDATES ADMITTED TO THE FINAL ROUND ARE:
Weng Larry
Choni Dmytro
Rhyu HanGon
Geniushene Anna
Paolillo Daniele
Fukami Madoka
Kim Eunseong
Armellini Leonora
Lu Xingyu
Won Jaeyeon
Krpan Ivan
Asal Julius
とりあえず1次審査の順番をメモ代わりに記録。
12日 17,00h / 1st. STAGE
17:00 h. ANTONIO BERNALDO DE QUIROS
Espanya/España /Spain
A. SOLER: Sonata R. 84
F. CHOPIN: Nocturno Op. 62 n. 1
F. CHOPIN: Impromptu nº. 3, Op. 51
M. RAVEL: Ondine, de Gaspard de la nuit
S. RACHMANINOFF: Etudes tableaux Op. 33 n. 9
17:30 h. RAUL CANOSA
Espanya/España /Spain
A. SOLER: Sonata R. 81
F. CHOPIN: Nocturno Op. 15 n. 1
F. CHOPIN: Nocturno Op. 15 n. 2
M. RAVEL: Pavane pour une infante défunte
F. LISZT: Rapsodia Española
18:00 h. SAEYOON CHON
Corea del Sud/Corea del Sur/South Korea
D. SCARLATTI: Sonata K. 39
F. CHOPIN: Nocturno Op. 27 n. 1
F. CHOPIN: Impromptu nº. 1, Op. 29
C. DEBUSSY: Prélude Des pas sur la neige
H. DUTILLEUX: Choral et Variations
18:30 h. DESCANS/DESCANSO / BREAK
19:00h. EDOARDO DAPRILE
Itàlia/Italia/Italy
D. SCARLATTI: Sonata K. 55
F. CHOPIN: Mazurca Op. 56 n. 1
F. CHOPIN: Mazurca Op. 56 n. 2
C. DEBUSSY: Prélude Ce qu'a vu le vent d'ouest
F. LISZT: Ballade n. 2
19:30h. FATIMA DZUSOVA
Rússia/Rusia/Russia
A. SOLER: Sonata M. 25 (R. 454 (132))
F. CHOPIN: Mazurca Op. 33 n. 1
F. CHOPIN: Mazurca Op. 33 n. 2
C. DEBUSSY: Prélude Ce qu’a vu le vent d’ouest
F. CHOPIN: Fantasía en Fa menor, Op. 49
>>415続き
13日
9:30h. JUAN CARLOS FERNÁNDEZ-NIETO Espanya/España /Spain
A. SOLER: Sonata R. 7
F. CHOPIN: Nocturno Op. 48 n. 1
F. CHOPIN: Mazurca Op. 59 n. 2
C. DEBUSSY: Pagodes, y La Soirée dans Grenade, de Estampes
M. BALAKIREV: Islamey, una fantasía oriental
10:00h. ANDREI IVANOU Bielorrúsia/Bielorusia/Belarus
D. SCARLATTI: Sonata K. 87
F. CHOPIN: Mazurca Op. 30 n. 4
F. CHOPIN: Nocturno Op. 48 n. 2
M. RAVEL: Oiseaux tristes, y Une barque sur l’océan, de Miroirs
J. BRAHMS: Variaciones sobre un tema de Paganini Op. 35, II Cuaderno
10:30 h. MIYEON LEE República de Corea / Republic of Korea
D. SCARLATTI: Sonata K. 29
F. CHOPIN: Nocturno Op. 27 n. 2
F. CHOPIN: Impromptu n. 3, Op. 51
C. DEBUSSY: L’isle joyeuse
C. VINE: Sonata n. 1(1990) 1 mov.
11:00 h. DESCANS/DESCANSO / BREAK
11:30 h. CARLOS MARÍN Espanya/España /Spain
A. SOLER: Sonata R. 88
F. CHOPIN: Nocturno Op. 15 n. 1
F. CHOPIN: Nocturno Op. 15 n. 2
M. RAVEL: Scarbo, de Gaspard de la nuit
S. PROKOFIEV: Toccata Op. 11
12:00 h. JORGE NAVA
Espanya/España /Spain
Programa/Programme:
D. SCARLATTI: Sonata K. 63
F. CHOPIN: Impromptu nº. 1, Op. 29
F. CHOPIN: Impromptu nº. 2, Op. 36
M. RAVEL: Una barque sur l’océan, de Miroirs
S. PROKOFIEV: Toccata Op. 11
12:30 h. ANDRÉS NAVARRO Espanya/España /Spain
D. SCARLATTI: Sonata K. 159 en Do mayor
F. CHOPIN: Nocturno Op. 15 nº. 2 en Fa sostenido Mayor
F. CHOPIN: Nocturno Op. 27 nº. 1 en Do sostenido menor
M. RAVEL: Pavane pour une infante défunte
R. SCHUMANN: Novelletten n. 8 en Fa sostenido menor Op. 21
17:00 h. TOMONORI OZEKI Japó/ Japón/ Japan
D. SCARLATTI: Sonata K. 175
F. CHOPIN: Nocturno Op. 55 n. 2
F. CHOPIN: Mazurca Op. 56 n. 1
M. RAVEL: Noctuelles, de Miroirs
S. PROKOFIEV: Sonata n. 3 Op. 28
17:30 h. PIOTR RYSZARD PAWLAK Polònia/Polonia/Poland
D. SCARLATTI: Sonata K. 29
F. CHOPIN: Mazurca Op. 56 n. 3
F. CHOPIN: Nocturno Op. 15 n. 2
M. RAVEL: La Valse
F. LISZT: Grandes études de Paganini n. 6
18:00h. AYA SAKAMOTO Japó/ Japón/ Japan
D. SCARLATTI: Sonata K. 35
F. CHOPIN: Nocturno Op. 27 n. 1
F. CHOPIN: Mazurca Op. 59 n. 2
C. DEBUSSY: Preludio La cathédrale engloutie
S. GUBAIDULINA: Chaconne
18:30 h. DESCANSO / BREAK
19:00h. NIKITA VOLOV Rússia/Rusia/Russia
D. SCARLATTI: Sonata K. 213
F. CHOPIN: Mazurca Op. 30 n. 2
F. CHOPIN: Mazurca Op. 30 n. 3
C. DEBUSSY: L’isle joyeuse
A. SCRIABIN: Sonata n. 2 Op. 19
19:30h. YUI YOSHIOKA Japó/Japón/Japan
D. SCARLATTI: Sonata K. 24
F. CHOPIN: Impromptu nº. 1, Op. 29
F. CHOPIN: Nocturno Op. 48 n. 1
C. DEBUSSY: Preludio Bruyères, Libro II
J. BRAHMS: Variaciones sobre un tema de Paganini Op. 35
10,00h / 2ª PRUBA
Segona Prova / Second Stage /Segunda Prueba
DIA 14 MATÍ / MAÑANA / 14TH. MORNING
10:00 h. ANTONIO BERNALDO DE QUIROS
Espanya/España /Spain
Programa/Programme:
L. V. BEETHOVEN: Sonata n. 26 Op. 81.a en Mi bemol mayor: "Les Adieux"; "Das Lebewohl, Abwesenheit und Wiedersehen
F. CHOPIN: Estudio Op. 25 n. 6 en Sol sostenido menor
I. ALBÉNIZ: Corpus Christi en Sevilla
10:30 h. RAUL CANOSA
Espanya/España /Spain
Programa/Programme:
F. SCHUBERT: Sonata en Si bemol Mayor D. 960 Opus post.
F. CHOPIN: Estudio Op. 10 n. 8 en Fa Mayor
E. GRANADOS: El Pelele
11:00 h. DESCANS/DESCANSO / BREAK
11:30 h. SAEYOON CHON
Corea del Sud/Corea del Sur/South Korea
Programa/Programme:
L. V. BEETHOVEN: Sonata nº. 17 Op. 31.2 en Re menor
F. CHOPIN: Estudio Op. 25 n. 10 en Si menor
I. ALBÉNIZ: Triana
12:00h. EDOARDO DAPRILE
Itàlia/Italia/Italy
Programa/Programme:
L. V. BEETHOVEN: Sonata nº. 12 Op. 26 en La bemol Mayor: "Marcha Fúnebre"
F. CHOPIN: Estudio Op. 10 nº. 10 en La bemol Mayor
I. ALBÉNIZ: Corpus Christi en Sevilla
14日17,30h
17,30h / 2ª PRUEBA
DIA 14 VESPRADA/ TARDE / 14TH. AFTERNOON
17:30h. FATIMA DZUSOVA
Rússia/Rusia/Russia
Programa/Programme:
L. V. BEETHOVEN: Sonata Op. 53 en Do Mayor (Waldstein)
F. CHOPIN: Estudio Op. 10 n. 8 en Fa Mayor
E. GRANADOS: El fandango de candil
18:00h. JUAN CARLOS FERNÁNDEZ-NIETO
Espanya/España /Spain
Programa/Programme:
W. A. MOZART: Sonata para piano KV 311 en Re mayor
F. CHOPIN: Estudio Op. 10 n. 12 en Do menor
E. GRANADOS: El Pelele
18:30 h. DESCANS/DESCANSO / BREAK
19:00h. ANDREI IVANOU
Bielorrúsia/Bielorusia/Belarus
Programa/Programme:
L. V. BEETHOVEN: Sonata n. 23 Op. 57 en Fa menor: “Appassionata”
F. CHOPIN: Estudio Op. 25 n. 7 en Do sostenido menor
E. GRANADOS: El amor y la muerte
19:30 h. MIYEON LEE
República de Corea / Republic of Korea
Programa/Programme:
L. V. BEETHOVEN: Sonata n. 11 Op. 22 en Si bemol Mayor
F. CHOPIN: Estudio Op. 25 n. 6 en Sol sostenido menor
M. DE FALLA: Fantasía Bética
20:00 h. CARLOS MARÍN
Espanya/España /Spain
Programa/Programme:
J. HAYDN: Sonata en La bemol Hob. XVI:46
F. CHOPIN: Estudio Op. 25 n. 5 en Mi menor
I. ALBÉNIZ: Rondeña
15日10時
10,00h / 2ª PRUEBA
SEGUNDA PRUEBA, Día 2 MAÑANA 10:00h.
15TH. MORNING
10:00 h. JORGE NAVA
Espanya/España /Spain
Programa/Programme:
L. V. BEETHOVEN: Sonata n. 18 Op. 31.3 en Mi bemol Mayor
F. CHOPIN: Estudio Op. 25 n. 10 en Si menor
I. ALBÉNIZ: Corpus Christi en Sevilla
10:30 h. ANDRÉS NAVARRO
Espanya/España /Spain
Programa/Programme:
J. HAYDN: Sonata en Do menor Hob. XVI:20
F. CHOPIN: Estudio Op. 25 n. 10 en Si menor
E. GRANADOS: Quejas, o La maja y el ruiseñor
11:00 h. DESCANS/DESCANSO / BREAK
11:30 h. TOMONORI OZEKI
Japó/ Japón/ Japan
Programa/Programme:
L. V. BEETHOVEN: Sonata n. 28 Op. 101 en La mayor
F. CHOPIN: Estudio Op. 10 n. 10 en La bemol Mayor
I. ALBÉNIZ: Eritaña
12:00 h. PIOTR RYSZARD PAWLAK
Polònia/Polonia/Poland
Programa/Programme:
L. V. BEETHOVEN: 15 Variaciones con Fuga, para Piano en Mi bemol Mayor: “Eroica-Variationen”
F. CHOPIN: Estudio Op. 10 n. 2 en La menor
I. ALBÉNIZ: La Vega
12:30h. AYA SAKAMOTO
Japó/ Japón/ Japan
Programa/Programme:
L. V. BEETHOVEN: Sonata n. 17 Op. 31.2 en Re menor
F. CHOPIN: Estudio Op. 10 n. 5 en Sol bemol Mayor
M. DE FALLA: Fantasía Bética
15日17時半 (2次最終グループ)
Viernes 15 · Segunda Prueba
Tarde 17,30h
Segunda Prueba:
HORARIO TARDE
17,30h / 2ª PRUEBA
TARDE 17:30h.
DÍA 15 VESPRADA/TARDE / 15TH. EVENING
17:30h. NIKITA VOLOV
Rússia/Rusia/Russia
Programa/Programme:
L. V. BEETHOVEN: Sonata n. 32 Op. 111 en Do menor
F. CHOPIN: Etude Op.25 n. 10
I. ALBÉNIZ: Navarra
18:00h. YUI YOSHIOKA
Japó/Japón/Japan
Programa/Programme:
L. V. BEETHOVEN: Sonata n. 13 Op. 27.1 en Mi bemol Mayor:
“Sonata quasi una Fantasia”
F. CHOPIN: Estudio Op. 10 n. 1 en Do Mayor
I. ALBÉNIZ: Málaga
I. Preludio & Etude Grandes Etudes de Paganini, S141
II. La Capriciosa. Andante Grandes Etudes de Paganini, S141.
III. La campanella Grandes Etudes de Paganini, S141
IV. Vivo Grandes Etudes de Paganini, S141
V. La Chasse. Allegretto Grandes Etudes de Paganini, S141
VI. Quasi presto
Rapsodie hongroise No. 9 ‘Carnival in Pest’, S244/9
Finalists announced!
The international jury announced the three candidates
who made it through to the finals:
Minsoo Hong (South Korea),
Dina Ivanova (Russia) en
Alexander Ullman (United Kingdom)!
The press award went to Sergey Belyavskiy (Russia)
and the Henk de By Junior Jury award to
Michelle Candotti (Italy).
ttp://www.liszt.nl/artikel/56
International Franz Liszt Piano Competition
ttp://www.liszt.nl/pages/livestream
Follow the competition live!
All rounds will be livestreamed on our website.
Keep an eye on our livestream and don't miss a thing!
ttp://www.liszt.nl/artikel/54
International Franz Liszt Piano Competition
ttp://www.liszt.nl/artikel/58
Alexander Ullman wins Liszt Competition!
Alexander Ullman (1991, United Kingdom)) wins the 11th
Liszt Competition!
Second prize went to Minsoo Hong (1993, South-Korea) and
third prize went to Dina Ivanova (1994, Russia).
Ivanova also received the Capgemini Audience Award.
Congratulations to all!
Two prizes were announced earlier this week.
The press award, awarded by the International Press Jury
for the best recital programme during the third semi final round ,
went to Sergey Belyavskiy (Russia).
The Henk de By Junior Jury award to Michelle Candotti (Italy).
•Category I (up to 13 years): 27 participants
•Category II (14 to 17 years): 31 participants
ttp://www.hfm-weimar.de/en/international-franz-liszt-competition-for-young-pianists/5th-international-franz-liszt-competition-for-young-pianists-2017/participants.html#HfM
Order of passage of candidates - Saint-Priest International Piano Competition
ttp://ipc.stpriest.fr/en/2017/11/drawing-of-lots/
Final list of the 35 candidates preselected for the Competition - Saint-Priest International Piano Competition
ttp://ipc.stpriest.fr/en/2017/10/final-list-of-the-35-candidates-preselected-for-the-competition-2/
I. J. Paderewski ? Miscellanea: Legende, Op. 16 No. 1
I. J. Paderewski ? Humoresques de Concert: Menuet, Op. 14 No. 1
M. Ravel ? Valses Nobles et Sentimentales
F. Liszt ? Transcendental Etude No. 10 Appasionata
F. Liszt ? Ballade No. 2 in B minor, S. 171
18) 10.45 ? 11.30 OVCHARENKO Ilia ? Ukraina/Ukraine (33).
I. J. Paderewski ? Humoresques de Concert: Cracovienne fantastique, Op. 14 No. 6
I. J. Paderewski ? Album de Mai: Chant d’amour, Op. 10 No. 2
F. Schubert ? F. Liszt ? Litanei, D. 343
S. Rachmaninov ? Sonata No. 2 in B-flat minor, Op. 36 (1931)
A. Ginastera ? Sonata No. 1 in C major
I. J. Paderewski ? Miscellanea: Melody, Op. 16 No. 2
I. J. Paderewski ? Humoresque de Concert: Cracovienne fantastique, Op. 14 No. 6
J. S. Bach ? Prelude and Fugue No. 8 in E flat minor, BWV 853, WTC I
F. Chopin ? Sonate No. 3 in B minor, Op. 58
9:30am Christopher Richardson
Age: 21
Etude in B minor, Op. 25, No. 10 (Paderewski)
Etude in A minor, Op. 25, No. 11 (Paderewski)
Nocturne in D-Flat Major Op. 27, No. 2 (Paderewski)
Ballade No. 4 in F minor, Op. 52 (Paderewski)
9:55am Timothy Jones
Age: 22
Etude in C-sharp minor, Op. 10, No. 4 (Cortot)
Etude in A-flat Major, Op. 10, No. 10 (Cortot)
Nocturne in C-sharp minor, Op. 27, No. 1 (Henle)
Ballade No. 1 in G minor, Op. 23 (Ekier)
10:20am Fantee Jones
Age: 26
Nocturne in D-flat Major, Op. 27, No. 2 (Paderewski)
Etude in C-sharp minor, Op. 10, No. 4 (Paderewski)
Etude in B minor, Op. 25 No. 10 (Paderewski)
Ballade No. 4 in F minor, Op. 52 (Paderewski)
2:05pm Min Joo Yi
Age: 25
Etude in F Major, Op. 10, No. 8 (Henle)
Etude in A minor, Op. 25, No. 4 (Henle)
Etude in C-sharp minor, Op. 25, No. 7 (Henle)
Fantasy in F minor, Op. 49 (Paderewski)
2:30pm Victor Xie
Age: 22
Etude in F Major, Op. 10, No. 8 in F major (Paderewski)
Etude in A minor, Op. 10, No. 2 in A minor (Paderewski)
Ballade No. 3 in A-flat Major, Op. 47 (Paderewski)
Nocturne in B Major, Op. 62, No. 1 (Paderewski)
2:55pm Katie Liu
Age: 17
Etude in F Major, Op. 10, No. 8 (Paderewski)
Etude in G-sharp minor, Op. 25, No. 6 (Paderewski)
Nocturne in C-sharp minor, Op. 27, No. 1 (Paderewski)
Ballade No. 3 in F minor, Op. 52 (Paderewski)
11:05am Victor Shlyakhtenko
Age: 18
Nocturne in D-flat Major, Op. 27, No. 2 (Paderewski)
Etude in B minor, Op. 25, No. 10 (Ekier)?
Etude in F Major, Op. 10, No. 8 (Ekier)
Ballade No. 3 in A-flat Major, Op. 47 (Ekier)
11:30am Umi Garrett
Age: 19
Nocturne in C minor, Op. 48, No. 1 (Chopin National Edition)
Etude in C-sharp minor, Op. 10, No. 4 (Chopin National Edition)
Etude in E minor, Op. 25, No. 5 (Chopin National Edition)
Scherzo No. 4 in E Major, Op. 54 (Chopin National Edition)
11:55am Evren Ozel
Age: 21
Nocturne in B Major, Op. 62, No. 1 (Ekier)
Etude in F Major, Op. 10, No. 8 (Ekier)
Etude in A minor, Op. 25, No. 4 (Ekier)
Fantasy in F minor, Op. 49 (Ekier)
12:20pm Nadia Azzi
Age: 21
Nocturne in C minor, Op. 48, No. 1 (Mikuli)
Etude in G-flat Major, Op. 10, No. 5 (Schirmer)
Etude in E minor, Op. 25, No. 5 (Schirmer)
Barcarolle in F-sharp Major, Op 60 (Mikuli)
Rodolphe Menguy (France, °1997)
Franz Liszt Etude d'execution transcendante n. 10
Aleksandr Skryabin Etude in D flat major op. 8/10
Bruno Mantovani Etude pour les octaves
Joseph Haydn Allegro moderato (Sonata in A flat major Hob. XVI:46)
Fryderyk Chopin Etude in A minor op. 25/11
Olivier Messiaen Par lui tout a ete fait
Daria Parkhomenko (Russian Federation, °1991)
Fryderyk Chopin Etude in B minor op. 25/10
Wolfgang Amadeus Mozart Allegro con spirito (Sonata n. 9 in D major KV 311)
Franz Liszt Grande etude de Paganini n. 6
Sergey Rachmaninov Etude-tableau in D major op. 39/9
Einojuhani Rautavaara Etude op. 42/6
Sergey Prokofiev Sonata n. 3 in A minor op. 28
Xiaohui Yang (China, °1991)
Fryderyk Chopin Etude in A flat major op. 10/10
Franz Liszt Etude de concert S 144/2 "La leggierezza"
Claude Debussy Etude pour les degres chromatiques
Gyorgy Ligeti Etude n. 6 "Automne a Varsovie"
Ludwig van Beethoven Allegro molto e con brio (Sonata n. 4 in E flat major op. 7)
Camille Saint-Saens Etude en forme de valse op. 52/6
Sung Ho Yoo (Korea, °1996)
Wolfgang Amadeus Mozart Allegro (Sonata n. 15 in F major KV 533)
Fryderyk Chopin Ballade n. 2 in F major op. 38
Franz Liszt Etude d'execution transcendante n. 2
Bela Bartok Etude op. 18/1
Pascal Dusapin Etude n. 2 ≪ Igra ≫
Fryderyk Chopin Etude in A flat major op. 10/10
Ludwig van Beethoven Allegro molto e con brio (Sonata n. 4 in E flat major op. 7)
Claude Debussy Etude pour les degres chromatiques
Gyorgy Ligeti Etude n. 6 "Automne a Varsovie"
Camille Saint-Saens Etude en forme de valse op. 52/6
Fryderyk Chopin Etude in C major op. 10/1
Joseph Haydn Allegro (Sonata in E flat major Hob. XVI:52)
Franz Liszt Erlkonig (after F. Schubert)
Franz Liszt Etude de concert S 144/2 "La leggierezza"
Gyorgy Ligeti Etude n. 16 "Pour Irina"
Claude Debussy Etude pour les arpeges composes
Jinhyung Park
(Korea, °1996)
Fryderyk Chopin Etude in A minor op. 25/11
Ludwig van Beethoven Allegro vivace (Sonata n. 2 in A major op. 2/2)
Fryderyk Chopin Ballade n. 1 in G minor op. 23
Franz Liszt Etude d'execution transcendante n. 10
Aleksandr Skryabin Etude in C sharp minor op. 42/5
Einojuhani Rautavaara Etude op. 42/4
Kazuya Saito
(Japan, °1990)
Fryderyk Chopin Etude in F major op. 25/3
Franz Liszt Etude d'execution transcendante n. 4 "Mazeppa"
Bela Bartok Etude op. 18/2
Ludwig van Beethoven Allegro (Sonata n. 6 in F major op. 10/2)
Olivier Messiaen Etude de rythme n. 1 "Ile de feu I"
Maurice Ravel Jeux d'eau
Evgeny Konnov
(Russian Federation, °1992)
Franz Liszt Etude d'execution transcendante n. 4 "Mazeppa"
Gyorgy Ligeti Etude n. 10 "Der Zauberlehrling"
Wolfgang Amadeus Mozart Allegro (Sonata n. 6 in D major KV 284)
Fryderyk Chopin Etude in A flat major op. 10/10
Aleksandr Skryabin Etude op. 65/1
Olivier Messiaen Regards des prophetes, des bergers et des mages
Ilia Papoian
(Russian Federation, °2001)
Fryderyk Chopin Etude in C sharp minor op. 10/4
Franz Liszt Hungarian Rhapsody n. 12 in C sharp minor
Franz Liszt Etude de concert S 144/2 "La leggierezza"
Sergey Rachmaninov Etude-tableau in E flat minor op. 39/5
Einojuhani Rautavaara Etude op. 42/6
Joseph Haydn Moderato (Sonata in E major Hob. XVI:31)
Fryderyk Chopin Etude in F major op. 25/3
Franz Liszt Etude d'execution transcendante n. 4 "Mazeppa"
Bela Bartok Etude op. 18/2
Ludwig van Beethoven Allegro (Sonata n. 6 in F major op. 10/2)
Olivier Messiaen Etude de rythme n. 1 "Ile de feu I"
Maurice Ravel Jeux d'eau
Fryderyk Chopin Etude in A minor op. 10/2
Ludwig van Beethoven Allegro (Sonata n. 15 in D major op. 28)
Franz Liszt Paraphrase sur un theme de Rigoletto de Verdi
Franz Liszt Etude d'execution transcendante n. 5 "Feux follets"
Sergey Rachmaninov Etude-tableau in E flat minor op. 39/5
Olivier Messiaen Etude de rythme n. 1 "Ile de feu I"
Fryderyk Chopin Etude in A minor op. 10/2
Joseph Haydn Moderato (Sonata in F major Hob. XVI:23)
Karol Szymanowski Variations in B flat minor op. 3
Franz Liszt Etude d'execution transcendante n. 5 "Feux follets"
Aleksandr Skryabin Etude op. 65/1
Gyorgy Ligeti Etude n. 10 "Der Zauberlehrling"
Fryderyk Chopin Etude in B minor op. 25/10
Joseph Haydn Allegro (Sonata in E flat major Hob. XVI:52)
Maurice Ravel Ondine
Franz Liszt Grande etude de Paganini n. 6
Sergey Rachmaninov Etude-tableau in F sharp minor op. 39/3
Einojuhani Rautavaara Etude op. 42/6
We are proud to announce the semi-finalists of #piano2021
•Jonathan Fournel
•Su Yeon Kim
•Daumants Liepins
•Aidan Mikdad
•Keigo Mukawa
•Sergei Redkin
•Tomoki Sakata
•Dmitry Sin
•Vitaly Starikov
•Marcel Tadokoro
•Yuki Yoshimi
•Xiaolu Zang
• Vitaly Starikov, 26, Russia
• Tomoki Sakata, 27, Japan
• Keigo Mukawa, 28, Japan
• Sergei Redkin, 29, Russia
• Dmitry Sin, 26, Russia
• Jonathan Fournel, 27, France
Unisa national and international music competitions
ttps://www.unisa.ac.za/sites/corporate/default/About/What-we-do/Arts-&-culture/Unisa-Music-Foundation/Competitions
6th Unisa International Strings Competition 2022
3rd Unisa National Strings Competition 2021 ←開催中now
14th Unisa International Piano Competition 2020
6th Unisa National Piano Competition 2019
13th Unisa International Piano Competition 2016
The candidate shall put together a programme according to the following rules:
1. Joseph Haydn: a complete piano sonata of the candidate’s choice.
2. A complete work by Beethoven chosen among the following:
No. 23 in F minor Op. 57 “Appassionata”,
No. 26 in E flat Major Op. 81a “Das Lebewohl”,
No. 28 in A Major,Op. 101,
No. 30 in E Major, Op. 109.
No. 31 in A flat Major, Op. 110,
No. 32 in C minor, Op. 111,
Eroica Variations Op. 35.
3. Heinz Holliger: Lebenslinien.
On completion of the quarterfinals, the jury proceeds to
1. A complete work chosen among the following:
? Mozart: Quintet for Piano and Winds in E flat Major, K. 452.
? Beethoven: Quintet for Piano and Winds in E flat Major, Op. 16.
2. One of the following;
? Chopin, one of the following works, complete:
Sonata No. 2 in B flat Minor, Op.35;
Sonata No. 3 in B minor Op. 58.
? Chopin, two of the following pieces:
Fantaisie in F minor, Op. 49,
one Ballade of the candidate’s choice,
one Scherzo of the candidate’s choice.
? Schumann, one of the following works, complete:
Carnaval Op. 9,
Fantasiestucke Op. 12,
Kreisleriana Op. 16,
Humoreske Op. 20,
Sonata No. 2 in G minor Op. 22.
? Brahms, one of the following works, complete:
Variations and Fugue on a theme by Handel Op. 24,
Variations on a theme by Paganini Op. 35,
Klavierstucke Op.76,
Fantasien Op. 116,
Sechs Klavierstucke Op. 118.
3. One of the following:
? Debussy: Images, cahier 1
? Debussy: Pour le piano
? Debussy: Etudes (choose four)
? Ravel: Gaspard de la Nuit (Ondine & Scarbo)
? Bartok: Sonata Sz. 80
? Bartok: Out of Doors Sz. 81
? Stravinsky: Petrushka